Piyasada benzeri çok program var bir çoğunu denedim. Ama 1. sınıftan 5. sınıfa kadar kullanabileceğiniz bu programı tanıtmak istedim.
Öğretmenlere tamamen ücretsiz olan bu programı Amerika’daki okulların (ilkokullar) %90’ı kullanıyor.

Yani o kadar kullanışlı bir uygulama.

ClassDojo Öğretmen, veli ve öğrenci üçgeninde bu kişiler arasında bağlantı kurulmasını, öğretmenin öğrencilere sınıftaki durumlarına göre çeşitli avatarlar vermesine olanak sağlayarak öğrencileri motive etmeye ve velileri bilgilendirmeyi amaç edinmiş durumdadır. Öğretmen olarak giriş yaptıktan sonra okulunuzu ve sınıf bilgilerinizi giriyorsunuz ardından isterseniz sınıf listesini excelden seçip tej seferde isterseniz tek tek yazabiliyorsunuz.

Öğrencileri Ekleme

Öğrencileri isterseniz tek tek elle ekleyebileceğiniz gibi bilgisayardan excel word yardımı ile de tek seferde tüm sınıfı ekleyebilirsiniz.

Veli ve öğrencileri sınıfa alma

ClassDojo mantık olarak bize her öğrenci veya veli için bir kod veriyor. Bu kod öğrenci yada veliye özel olup o kod sayesinde giriş yaparsa ilgili öğrenci yada velisi oluyor. Tek seferde tüm öğrencilere ait bir PDF yaratıp öğrencilere dağıtarak velilerin ve öğrencilerin sınıfa ekleyebilirisiniz. Aşağıdaki görselde gösterildiği gibi Get Invite Codes diyerek

Velilere gerekli açıklamalar yapılmış şekilde bir çıktı vereceksiniz. Bu şekilde veli sınıfa bağlanmış olacak.

Yardımcı Öğretmen Ekleme

Dilerseniz sınıfa yardımcı öğretmen ekleyebilirsiniz. Kullanacağını düşündüğünüz o sınıfa giren meslektaşlarınızı davet ederek daha koordineli işler yapabilirsiniz. Ben bu özelliği şöyle anlıyorum. Sallıyorum siz 5-B sınıfının sınıf öğretmenisiniz o sınıfa giren Türkçe, Matematik gibi öğretmenleri ekleyebiliyorsunuz.

Rasgele Öğrenci Seçimi

Sınıfta en çok gürültü ne zaman olur? Tabi ki bir soruya parmak kaldıran öğrencilerin “Ben ben ben” demesi ile oluşur değil mi? İşte burda devreye Random seçeneği çıkıyor. Bu araç ile sınıftan rasgele birini seçebiliyorsunuz.

Geri Sayım ve Kronomometre

Bu özellik ile öğrencileri bir soruyu yada etkinliği yapmaları için zaman tutabilirsiniz.

Yoklama

Yokla yaparken bir kaç saniyenizi almanız yeterli. Öğrencileri “Geç kaldı, gelmedi, erken çıktı” şeklinde yoklayabilirsiniz. Bunu yapmak için sağ üstteki menü kısmından “yoklama” seçeneğini seçebilirsiniz.

Veee geldik en güzel kısmına. Bu işlerin tamamını telefon, tablet yada masaüstünden yapabilirsiniz.

Ayrıntılar ve daha fazla bilgi için sitesini inceleyin yada AppStore yada GooglePlay’dan edinebilirsiniz.

İyi dersler 🙂

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here