Online Ders Çalışma Siteleri Hakkında İnceleme

0

Hızla gelişen bilişim ve teknoloji dünyası öğretmenlik mesleğini bitirecek gibime geliyor. Eğer sadece matematik fen fizik gibi dersleri öğrenmek için öğretmene ihtiyaç duyulduğunu düşünürseniz.

Burada vereceğim siteler öğrenci ve site etkileşimi olan, yaptığımız hatayı anında geri bildirim olarak öğrenciye sunan sitelerdir. Sallıyorum matematikteki kümeler konusunu anlatıp öğrencinin anlayıp anlamadığını ölçemeyen (ki listemdeki sitelerde de %100 bu mümkün değil) siteleri paylaşmayacağım.

Öğretmen ve öğrencilerin giriş yaptıktan sonra rahatlıkla kullanabilceği %100 ücretsiz bir platformdur. Eba.gov.tr içinde onlarca modülden sadece bir tanesidir. Öğrenciler bulundukları sınıfa göre o sene gördükleri-görecekleri tüm dersleri video, etkileşimli uygulamalar ile çalışabilir, testler çözebilir (ki bu testlerde anında geri bildirim mümkün) bu test sonuçlarını sınıf, okul ve genel sıralamasını görmesi mümkün.

Ayrıca öğretmen olarak giriş yapıldığında tanımlanan sınıflara ödevler gönderebilir, dosyalar paylaşabilirsiniz.

Birinci sınıftan 8. sınıfa kadar tüm müfredata ait video, simülasyon ve uygulamalar içeren site son derece profesyonel olarak hazırlanmış tasarımı ile dikkat çekiyor. Sitenin hem IOS hemde Android için uygulamaları bulunuyor. Ders anlatımları videolar ve testler dışında Morpa Kampüs belli aralıklar ile online genel denemeler yapıyor. Bu denemeler sonucunda ilinizde, sınıfınızda yada ülke genelinde sıralamanızı ve başarı durumunuzu görmeniz mümkün. Siteden faydalanmak için ücretli üyelik gerekmektedir. Üyelikler sadece yıllık yapılmakta olup ücretlendirme şurdaki gibidir. Ayrıca veli girişi yapılıp öğrenci ile ilgili detaylara ulaşmak mümkün.

Mantık olarak üstteki iki site ile benzer olan Okulistik interaktif konu anlatımları ve animasyonlar ile desteklediği anlatımları ile önce çıkıyor. İlkokuul ve ortaokul konularını MEB müfredatına uygun bir şekilde ele alan okulistik’in buradan örnek bir konu anlatımına göz atabilirsiniz. MorpaKampüs’ten farklı olarak aylık, 3 aylık 6 aylık ve yıllık olarak alınabiliyor. Ağustos ayının sonunda ise bir sonraki senenin konuları sizin için açılıyor.

Bütün dünyada milyonlarca kullanıcısı olan bu site EBA öncülüğünde Türkçeleştirildi, Türkçeleştiriliyor. Tek Bir Şeyi Bilmelisin: Her Şeyi Öğrenebilirsin! sloganı ile tamamen ücretsiz olan bu sitenin ilginç bir de hikayesi var. Bu sitede ilkokuldan tutun üniversitedeki sınavlara kadar bir çok konuda ders videoları izleyebilirsiniz. Bir çok kişinin derslerin geçerken hayır dualarına konu olan bu site sadece çocuklara değil hepimize gerekli videolar barındırmakta.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here