Öncelikle hem öğrencilerime hemde velilere merhaba diyorum. Bir çok veli ve öğrenci geçen seneki (2018) son anda değişen sınav sisteminin (TEOG) ardından çok ciddi bir boşluğa düştü. 2018 yılı ortaokul mezunları bence son dönemlerin en şanssız öğrencileriydi. Sık sık değişen soru sayısı, sınav süresi v.s. yanı sıra bu sisteme uygun kaynak azlığı hem öğrenci ve velileri hemde biz öğretmenleri son derece tedirgin etmişti. Ama 2019 yılında LGS sınavına girecek öğrencilerimiz bir parça daha şanslılar. En azından soruların nasıl olacağı konusunda az çok bir fikrimiz var. Soran velilerime kısa da olsa açıklama yapabiliyorum.

Neyse uzattım. Değişen MEB Bakanı, geçen seneki matematik sorularını ve genel kamoyu faktörlerini dikkate aldığımda gelecek seneki matematik soruları hakkında bir kaç yorum yapmak istiyorum.

MEB’in yaptığı açıklama şu şekilde:

Matematik soruları yaşam becerilerine vurgu yapacak şekilde hazırlanacaktır ve buna göre sınav sorusu hazırlanıp buna göre ölçüleceğini ifade etmektedir.Bundaki amaç öğrencinin bilgiyi öğrendiğini görüp kullandığını ölçeceğini ifade etmektidir.

Benim yorumum1: Sallıyorum önceki sınav mantığında (TEOG)’da iki köklü sayıyı toplayıp, çarpmayı yada bölüp çıkarma işlemlerini yapabileceği sorular soruyordu. (BKNZ)

Yani köklü sayılar ile ilgili temel beceriye sahip öğrencimiz çok kolaylıkla çözüme gidebiliyoru. Anca böyle bir soru yetenekli-yeteneksiz öğrenci arasındaki ayırımı yapamıyordu. Yani böyle bir soruyu hemen herkes doğru yapıyordu.

Ama bundan sonra köklü sayılar ile işlem yapabilmenin yanında bu işlemi hangi durumlarda kullanılması gerektiği, gerçek hayatta hangi durumlarda köklü sayılar ile ilgili problem çözülebileceği konusunda da bilgi sahibi olması gerekiyor öğrencimiz. Örneğin dikdörtgen şeklindeki bir kapıdan dışarı çıkarılması gereken bir tablonun boyutları nasıl olmalıdır şeklinde. Böyle bir soruyu çözebilmek için öncelikle köklü sayıları, yaklaşık değer konusunu bilmek yetmez. Bu sorunun köklü sayılar konusu ile çözülebileceğine de öğrencimizin karar vermesi gerekiyor. Ve zihninde bu durumu hayal edebilmelidir. (NOT: Burda köklü sayıları örnek verdim. Çemberi genişletip, üslü sayılardan tutun, asal çarpanlara kadar yada obeb okek konularına kadar bu tarz sorular sorulacak)

Benim yorumum 2: Geçen sene bu tarzda soru hazırlayan yayınevi adeta yok denecek kadar azdı. Yakın zamanda yayınevleri matematik ile ilgili bir çok kitap, akıllı defter ve soru bankası çıkaracaklardır. Ara sıra inceliyorum. Daha pek çıkmadılar. Elime geçen olursa incelememi yazarım buraya gene.

Benim yorumum 3: OECD, Tubitak ve Kanguru Matematik’in önceki senelerde çıkan sorularını mutlaka çözmeniz. İnternette doğru şekilde arama yaparsanız çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yapayan olursa yorumda bildirirse yardımcı olurum gene.

Benim yorumum 4: Mutlaka kitap okuyun. Bildiğiniz gibi- bilmeyenler için söylüyorum bir daha söylüyorum- geçen seneki matematik soruları her biri hemen hemen bir paragraf sözel ifadeden oluşuyordu. Yani soruyu çözebilmek için mutlaka o paragrafı anlamamız gerekiyor.

Benim yorumum5: Güncel teknolojiyi takip edin. Robotik kodlama nedir? Dosya formatları, ses video dosyaları vs. yanı sıra bir sorunu çözmek için kendi kendinize yöntemler geliştirin.  Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. 🙂

Matematikle kalın 🙂

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here